16 maja 2016

Filtry przeciwsłoneczne- jak i dlaczego? Jak obliczyć SPF?

   
Hello :)

Zbliża się lato i duuużo słońca :)

Jedak zawsze trzeba pamiętać o filtrach przeciwsłonecznych zarówno ze względu na wygląd jak i zdrowie. Jest to ostatni krok pielęgnacyjny przed nałożeniem makijażu, jednak nie jest przez to mniej ważny- wręcz przeciwnie. 

W naszym środowisku kremy z filtrem stosuje się głównie wtedy, kiedy wybieramy się nad wodę. Kładziemy się na leżaku, smarujemy białą (często tłustą) mazią i leżymy plackiem kilka godzin. Jednak podczas załatwiania codziennych spraw na mieście, wypadzie na spacer czy jazdy samochodem mało kto myśli o zabezpieczeniu swojej skóry przed słońcem.
UWAGA! Duża ilość promieniowania jest w stanie przeniknąć przez chmury! W zimie aż 80% promieni odbija się dodatkowo od śniegu. Również jeśli planujesz lot samolotem, czy wyprawę w góry użyj filtrów. Słońce oddziałuje intensywniej na dużych wysokościach!

Są również osoby, które starają się zdrowo odżywiać, chodzą na różnorakie ćwiczenia, masaże, uprawiają sporty- wszytko po to, by czuć się zdrowo i młodo. Jednak ochrona przed promieniowaniem w ogóle nie jest brana pod uwagę a ma znaczący wpływ na nasz wygląd.


Co to jest UVA i UVB oraz czym się różnią?

UV to promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce Jest czynnikiem kancerogennym ponieważ niszczy DNA komórek.
  • UVA ma długi zakres fal, dzięki czemu przenika do głębszych warstw skóry. Ma duży wpływ na procesy starzenia, ponieważ uszkadza kolagen i elastynę w skórze właściwej.
  • UVB ma krótszy zakres fal. Jest głównym czynnikiem powodującym nowotwory skóry i oparzenia słoneczne.

Kiedy promieniowanie UV niszczy DNA komórek ciało próbuje je naprawić tworząc wolne rodniki. Są niestabilne i powodują duże szkody w organizmie czego wynikiem są zmarszczki, piegi, przebarwienia, obwisła skóra i nowotwory. Wolne rodniki są zwalczanie przez substancje zawarte w wielu kosmetykach i jedzeniu zwane antyoksydantami (inaczej przeciwutleniaczami) np. witamina A, E i C, beta-karoten, zeaksantyna, bioflawonoidy, cynk, selen, a także związki, takie jak koenzym Q10.



Co to jest SPF?

SPF- sun protection factor, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, określa skuteczność pochłaniania promieniowania UVB.



Każda skóra reaguje inaczej i nie należy brać tych licz jako coś stałego, bardziej jako zobrazowanie różnicy między kosmetykami. Należy również pamiętać aby nakładać filtr co 2-3 godziny ponieważ zmywa się on pod wpływem wody i potu, a także słabnie z upływem czasu. Nie należy także sumować wartości faktorów z różnych użytych kosmetyków z filtrem. Jeśli użyjemy kremu z filtrem SPF 15 i podkładu z SPF 20 to nie otrzymamy ochrony równej SPF 35. Ochrona będzie na poziomie najwyższego użytego faktora jednak im więcej użyjemy kosmetyków z filtrem tym lepiej.

Rozwój nanotechnologii pozwolił na stworzenie kosmetyków, których formuła nie jest już tak ciężka i tłusta jak dawniej. Stosowanie kremów z filtrem może być teraz dużo przyjemniejsze :3
Ważnym elementem ochrony przed słońcem są także okulary przeciwsłoneczne. Skóra wokół oczu jest najcieńsza i najdelikatniejsza. Właśnie po niej najszybciej widać zmiany starzeniowe. Upewnij się więc, że Twoje okulary mają 100% ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.





Na koniec chciałabym Wam przedstawić dosyć ekstremalny przypadek Billa McElligott'a. Dobiegający siedemdziesiątki mężczyzna był przez 28 lat kierowcą ciężarówki. Różnica między wystawioną na słońce lewą a schowaną w cieniu prawą stroną jego twarzy jest drastycznie widoczna. Odsyłam Was do historii Billa <klik>.












Powyższa wiedza i dane statystyczne pochodzą w głównej mierze z książki Charlotte Cho "Sekrety urody Koreanek", o której pisałam już wcześniej <klik> i o której będę jeszcze pisała.



                                           PODPIS







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz