24 listopada 2015

Moje 52/2015- część 2

Hello!

Pora na drugą część mojego książkowego wyzwania. Już teraz wiem, że nie uda mi się przeczytać 52 książek w tym roku. Niemniej jednak zaczęłam 3 dziesiątkę i mam szczere chęci skończyć przynajmniej ją :)

11/52

"Janko Muzykant" - Henryk Sienkiewicz

Znaleziony w jakimś starym, zniszczonym wydaniu opowiadań Sienkiewicza. Niby takie znane, a jednak nie czytałam. Podczas czytania miałam nieodparte wrażenie, że Janko jest bardzo podobny do bohatera "Pachnidła" (z części 1 tego wpisu). Biedny, chorowity, genialny i niezrozumiany.

Ocena: 7/10

12/52

"Łowcy głów"- Jo Nesbo

Hodejegerne. Powstał film na podstawie książki jakiegoś coraz bardziej znanego pisarza. No to trzeba ją przeczytać. I mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że film zrobili prawie perfekcyjnie (zawsze jest jakieś ale, przy końcówce trochę pomieszali ale dla tego, kto uważnie przeczytał książkę nie zrobiło to dużej różnicy). Roger Brown podbił moje serce w obydwu produkcjach, a Jo może nie tylko dostarczyć odrobiny wymagającego kryminału ale też nauczyć nazw połowy ulic w Oslo.

Ocena: 8/10
13/52

"Czerwone gardło"- Jo Nesbo

Na początku mnogość wątków może przytłoczyć, ale po przeczytaniu tej książki naszło mnie takie uczucie: wow, to był na prawdę dobrze wymieszany kryminał, dramat i romans z nutą historii, psychologii i polityki. Choć poszczególne wątki pochodzą z różnych okresów i dotyczą różnych osób to tworzą spójną i chronologiczną całość.

Ocena: 8,5/10 

14/52

"Crescendo"- Becca Fitzpatrick

15/52

"Cisza"- Becca Fitzpatrick

II i III tom przygód Patcha i Nory. Czytane po raz kolejny. I znów zaskakują, "To na prawdę tak było?". Czekam aż moje przyziemne sprawy zwolnią tępo i zabieram się za ostatnią część.

Ocena: 8/10


16/52

"Chłopi tom 1 wiosna"- Władysław Reymont

Obraz polskiej wsi. Liczy się to co masz i skąd pochodzisz. Jesteś inny- jesteś gorszy. Mimo iż uwielbiam czytać to jakoś jedyną radością płynącą do mnie z tej książki było to, że przeczytałam ją całą. Fakt, stworzyć coś takiego to nie lada zadanie, podziwiam i winszuje, zwłaszcza znając historię tego dzieła. Jednak chyba po prostu nie jest w moim guście.

Ocena: 4/1017/52

"Pan Holmes"- Mitch Cullin

Nowy film o Holmesie? O, nie ma polskich napisów. Ale jest na podstawie książki. Nabyłam, przeczytałam. Holmes na emeryturze, dosłownie i w przenośni. Gdyby nie sprawa sprzed 30 (?) lat to tej książki nie uratowałyby nawet te głębokie przemyślenia. Owszem, książka bardzo wartościowa w tej kwestii, ale to przecież nie jest TEN Sherlock. Jeżeli mogę uznać, że na książce się trochę zawiodłam, to film to porażka. Oczywiście to zależy od tego, czego się oczekuje.

Ocena: 6,5/10


18/52

"Uwięziona"- Kelley Armstrong

Prezent od mamy. Wie, że lubię fantastykę, ale fantastyka fantastyce nie równa. Wilkołaczka, która dowiaduje się o istnieniu innych mitycznych ras zostaje porwana przez, nazwijmy go, "szalonego naukowca z przerośniętym ego" i uwięziona w ekstratajnymultranowoczesnymsuperbudynku, gdzie wszystko jest takie super super. Pan "szalony naukowiec z przerośniętym ego" trzyma tam wszystkich porwanych "gości" w celach eksperymentalno-badawczo-rozrywkowych.
No i sex. Dużo sexu.
(Mum, why?)

Ocena: 5/10


19/52

"Kubuś Puchatek"- A.A.Milne

Potrzebowałam czegoś lekkiego, żeby się oderwać od codzienności. Kubuś okazał się idealny na wieczór w ciepłym łóżku. Mały głupi miś a tyle radości.

Ocena: 8/10


20/52

"The Phantom of the Opera"- Jennifer Bassett

Chyba dostałam ją kiedyś od pani z angielskiego. Też już kiedyś czytana. To miłe widzieć efekty swojej nauki języka w praktyce :) Muszę sięgać częściej po książki po angielsku. Miłość, poświęcenie i współczucie w skondensowanej dawce.

Ocena:  6,5/10


                                                        PODPIS